DERMATOLOGIA


dermatolog_kraków_dermatoskop_badanie
Dermatologia

Centrum Medyczne SUPERMED oferuje konsultacje dermatologiczne obejmujące wszelkie aspekty chorób skóry, zapewniając kompleksową diagnostykę i leczenie.

Badanie dermatoskopowe – na czym polega?

Dermatoskopia to kluczowe badanie wykorzystywane w diagnostyce skóry. Pozwala odróżnić łagodne znamiona barwnikowe od czerniaka. Jest to tym na tyle ważne, że tylko dostatecznie wczesne wykrycie i usunięcie zmiany o charakterze nowotworowym umożliwia całkowite wyleczenie.

Badanie dermatoskopowe skóry pozwala na dokładne obejrzenie pod powiększeniem znamion niebarwnikowych i barwnikowych (pieprzyków). Jest ono wykonywane z zastosowaniem specjalnego sprzętu, czyli dermatoskopu. Lekarz przeprowadzający badanie przy użyciu dermatoskopu zyskuje możliwość obserwacji struktury i barwy naskórka, a także granicy skórno-naskórkowej i warstwy brodawkowatej skóry właściwej, co nie jest możliwe podczas patrzenia „gołym okiem”.

Poza aspektem profilaktycznym dermatoskopia służy również do diagnozowania zakażenia świerzbem i oceny trzonu włosa czy wstępnej oceny łożyska naczyniowego wału paznokciowego w kolagenozach.

Dermatoskopia jest nieinwazyjna, bezbolesna i trwa zaledwie kilka minut.

Wskazania:

Wykonanie dermatoskopowej/dermoskopowej oceny znamion, zaleca się u każdego pacjenta przynajmniej raz na 2-3 lata, natomiast przynajmniej raz w roku u pacjentów, u których występują czynniki ryzyka rozwoju czerniaka tj:
• obecność licznych znamion barwnikowych o różnych kształtach i zabarwieniu (powyżej 50),
• obecność zespołu znamion dysplastycznych (stwierdzone podczas wcześniejszych badań dermatoskopowych/ dermoskopowych),
• jasna karnacja (jasne lub rude włosy, niebieskie oczy, skłonność do oparzeń słonecznych),
• długotrwałe korzystanie z kąpieli słonecznych/ solarium,
• epizody oparzeń słonecznych, zwłaszcza w dzieciństwie,
• występowanie w rodzinie przypadków zachorowań na czerniaka lub raka trzustki.