MEZOTERAPIA KOLAGENOWA


mezoterapia_kolagenowa_krakow

Kolagen - materiał, z którego powstaje młodość – jest on cennym elementem terapii przeciwstarzeniowej.

Wskazania do zabiegu:
• Zmniejszenie oznak starzenia się skóry – wygładzanie zmarszczek
• Leczenie blizn
• Redukcja blizn po trądziku
• Poprawa elastyczności i jędrności skóry
• Regeneracja skóry

KOLAGEN

Słowo kolagen pochodzi od greckiego słowa kolla, oznaczającego “klej” oraz przyrostka - gen, znaczącego “wytwarzający” i dokładnie opisuje działanie tego białka w obrębie macierzy zewnątrzkomórkowej (Extracellular Matrix, ECM). Kolagen znajduje się w większości tkanek i narządów: kości, skóry, chrząstki, więzadła, rogówka, a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji i miejsca występowania. Głównym jego zadaniem w tkankach jest utrzymanie spójności struktury, jej sprężystości oraz wytrzymałości na rozciąganie.

Do chwili obecnej poznano 29 różnych typów kolagenu oraz prawie tyle samo kolagenopodobnych peptydów różniących się składem i sekwencją aminokwasów, masą cząsteczkową, wielkością cząsteczki, strukturą przestrzenną, lokalizacją tkankową, a także stopniem skomplikowania budowy. To co charakteryzuje wszystkie typy kolagenów to tworzenie konformacji tzw. prawoskrętnej rozciągniętej helisy, której zawartość w poszczególnych typach waha się od 96% w kolagenie typu I do mniej niż 10% w kolagenie typu XII.

W organizmie ludzkim stanowi on około 33% wszystkich białek. W skórze dominującą formą jest kolagen typu I (85-90%) będący jej włóknistą podporą oraz typ III (do 15%), który oplata włókna tylu I, odpowiadając za ich prawidłowe ułożenie oraz sprężystość.

Oprócz wspomnianej wcześniej roli biomechanicznej kolagen pełni również ważne funkcje takie jak: interreakcja z receptorami, które wpływają na procesy adhezji, różnicowania, wzrostu i przeżywalności komórek. Bierze również udział w rozwoju narządów, naprawie tkanek oraz gojeniu się ran.

Można zatem stwierdzić, że kolagen pełni kluczową rolę we wszystkich fazach regeneracji tkanek. Procesy anaboliczne w kolagenie dominują w okresie wzrostu i rozwoju organizmu spowalniając wraz z wiekiem oraz pod wpływem czynników środowiska (promieniowanie UV), co prowadzi do fragmentacji, dezorientacji oraz zwiększenia sztywności włókien wizualnie objawiając się w postaci zmarszczek i wiotkiej skóry, zmianach owalu twarzy. Powszechne występowanie w organizmie ludzkim, funkcja w procesach życiowych, unikatowe właściwości fizykochemiczne oraz biologiczne sprawiają, że od wielu lat kolagen jest przedmiotem intensywnych badań. Najnowsze prowadzone są w kierunku wyjaśnienia istoty mechanizmów zapewniających homeostazę oraz zmian, do jaki dochodzi podczas procesów zwłóknienia.

BIOREGENERACJA TKANKI SKÓRNEJ I ŁĄCZNEJ

Celem procesu odnowy macierzy zewnątrzkomórkowej jest regeneracja strukturalna zarówno poprzez reakcję fizjologiczną, jak również stymulację chemiczno-mechaniczną odpowiednio dobraną tak, aby uruchomić mechanizmy regeneracyjne bez wywoływania przewlekłego stanu zapalnego lub zapalenia ziarninowego, co zapewnia skórze regenerację. Kolagen typu I wywiera działanie mechaniczne na fibroblasty (zjawisko mechanotransdukcji), które stymulowane produkują nową ECM, a tym samym nowy kolagen, elastynę i inne endogenne glikozaminoglikany.

Proces, za pomocą którego komórki regulują właściwości mechaniczne swojego otoczenia, przekształca impulsy mechaniczne w sygnały biochemiczne a tym samym prowadzi do odkładania, przekształcania lub usuwania macierzy, mającego na celu utrzymanie właściwego funkcjonowania organizmu. W związku z tym, ostatecznym celem złożonych wzajemnych połączeń komórka-macierz-komórka w tkance łącznej jest wytworzenie i utrzymanie homeostazy w celu promowania oraz wydłużania strukturalnej a także funkcjonalnej integralności tkanki.

Dlatego też mówimy o bioregeneracji skóry i tkanki łącznej. Działanie kolagenu wiernie odtwarza procesy fizjologicznej regeneracji ECM, tworząc warunki niezbędne dla przywrócenia dobrostanu zarówno komórki, tkanki jak i całego organizmu.

HARMONOGRAM ZABIEGÓW

Zalecana ilość zabiegów dopasowana jest do cyklu i czasu regeneracji komórek skóry, który cechuje średnia długość cyklu wynosząca 14-15 dni. Stąd też bardzo ważne jest skrupulatne przestrzeganie harmonogramu zabiegowego, aby utrzymać stałe tempo regeneracji. Zalecane są 3 zabiegi w odstępach co 15 dni. Dawka przypominająca powinna zostać podana po miesiącu od zakończenia protokołu, a cykl zabiegowy powinien zostać powtórzony po 3-6 miesiącach, w zależności od opinii lekarza, wyników terapii i satysfakcji pacjenta